Antoni Gojdan wpisany do księgi „Pamięć i zobowiązanie”

„Być wiernym ojczyźnie, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił” – to motto księgi „Pamięć i zobowiązanie”, do której podczas ważnych wydarzeń w Lubartowie wpisywane są osoby zasłużone dla naszego miasta. Kolejnego wpisu do tej księgi dokonano w niedzielę 10 listopada w Bazylice św. Anny. Była to część uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

Każde miejsce na ziemi ma swoją historię. Pamięć o przodkach jest miarą naszej kultury i nas samych. Jest to fundament naszej tożsamości narodowej, lokalnej i rodzinnej tradycji, ale też zobowiązanie, abyśmy w łańcuchu pokoleń żyjących na tej Ziemi Lubartowskiej, kontynuowali ją i tworzyli nowe dobro. Dnia 11 listopada 2011 roku w 93 rocznicę Odzyskania Niepodległości zapoczątkowaliśmy księgę „Pamięć i zobowiązanie”, do której wpisywać będziemy tych mieszkańców miasta, którzy swoją działalnością zawodową i społeczną szczególnie przyczynili się do rozwoju naszego miasta. Dziś idąc za głosem kapituły, wpisujemy w roku jubileuszu 470-lecia miasta, a także jubileuszu 90-lecia klubu sportowego „Lewart” osobę zasłużoną dla naszego miasta – Antoniego Gojdana, założyciela i pierwszego prezesa tego klubu – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.

Sylwetkę Antoniego Gojdana przybliżyła Ewa Sędzimierz, naczelnik wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Lubartów, a odsłonięcia księgi z wpisem dokonał obecny prezes „Lewartu” Maciej Jaworski.

 

 

 

Data opublikowania: 08:16, 13 listopada 2013

Kategorie: Aktualności