Narodowe Święto Niepodległości w Lubartowie

Obchody Święta Niepodległości w Lubartowie przybrały w tym roku szeroki wymiar. Począwszy od piątku 9 listopada aż do godzin wieczornych w niedzielę zorganizowano w naszym mieście wiele wydarzeń patriotycznych, muzycznych czy kulturalnych nawiązujących do 94 rocznicy odzyskania niepodległości.

Pierwszym z cyklu wydarzeń był finał miejskiego konkursu „Pieśni Patriotycznych”, jaki rozstrzygnięto w Szkole Podstawowej nr 3. Kilkunastu laureatów przed zgromadzoną publicznością i zaproszonymi gośćmi na czele z burmistrzem Januszem Bodziackim prezentowało znane i mniej znane utworzy patriotyczne różnych epok.

Tego samego dnia Bohaterów Narodowych uczcili przedstawiciele władz powiatu, gminy i miasta. W imieniu mieszkańców Lubartowa wiązankę złożył burmistrz Janusz Bodziacki.  W uroczyści na cmentarzu parafialnym wzięli udział również uczniowie lubartowskich, gminnych i powiatowych szkół
W nastrój Narodowego Święta wprowadziła wieczornica w  kościele pw. świętego Wawrzyńca przy klasztorze OO. Kapucynów w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 oraz film „1920 Bitwa Warszawska” w kinie „Lewart”

Obchody Święta Niepodległości w niedziele 11 Listopada rozpoczął w kościel pw. Matki Bożej Nieustającej pomocy okolicznościowy program patriotyczny w wykonaniu uczniów z II LO im. Piotra Firleja. Następnie odprawiona została uroczysta koncelebrowana msza święta. Po niej uczestnicy uroczystości przemaszerowali w asyście Orkiestry Dętej OSP ulicami miasta do Klasztoru OO. Kapucynów gdzie i złożono wieńce i wiązanki przy pamiątkowej płycie poświeconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Od godziny 13-ej na palcu przed ratuszem i dalej na terenie miasta rozgrywana była Gra Niepodległościowa, której organizatorami koordynatorami byli Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej  

 Wieczorną cześć uroczystości rozpoczęło podniosłe wydarzenie zatytułowane „ Pamięć i zobowiązanie”.  W bazylice św. Anny zaprezentowany został kolejny wpis do wyjątkowej księgi, do której wpisano nazwisko Wandy. W uroczystości wziął udział prawnuk pisarki i poetki.  Po zakończeniu tej części uroczystości zgromadzeni w bazylice mogli wysłuchać Koncertu Patriotycznego „O Polskę właśnie…”.

Data opublikowania: 10:11, 12 listopada 2012

Kategorie: Aktualności