POKAŻ KLASĘ- SPRZĄTAJ PO SWOIM PUPILU

Miasto Lubartów rozpoczyna kampanię ,,POKAŻ KLASĘ- SPRZĄTAJ PO SWOIM PUPILU ’’ Problem psich odchodów to trudny i powszechny temat poruszany coraz częściej przez mieszkańców naszego miasta .

Kryje się w nim coś niezrozumiałego a jednocześnie świadczącego o nas, o naszej postawie społecznej. Prawie wszyscy akceptujemy taki stan rzeczy, patrzymy na niego z przymrużeniem oka, dopóki nie wdepniemy w  psią kupę. Wtedy zaczyna się narzekanie, przeklinanie na wszystkich. Tego samego dnia wyprowadzamy pieska na spacer i piesek robił kupę na trawniku. Co robimy? Nic. Idziemy zadowoleni dalej, dopóki nie wdepniemy w kupę. Wtedy zaczyna się od nowa narzekanie, przeklinanie.
Zmieńmy  spojrzenie na psie sprawy.
Jeżeli  utrzymuję pieska, to:
–   ja odpowiadam za niego a   nie ,,oni” .
 –  ja daję mu jeść, pić a nie ,,oni” .
 –  ja bawię się z nim a nie ,,oni”.
 –  ja idę z nim do lekarza a nie ,,oni”
 –  ja idę z nim na spacer a nie ,,oni”
 – ja sprzątam po nim w domu, na podwórku , na ulicy  a nie ,,oni”
 – ja …………………a nie oni.

Problemu psich odchodów nie można bagatelizować!

Czy wiesz, że :
1. Przeciętny pies wydala około 100-200 g kału oraz 0,25-1,25 litra moczu dziennie.
Problem wydaje się nieznaczny, ale po przemnożeniu przez liczę psów w średniej wielkości mieście daje to w skali roku 50-100 ton odchodów, a to już poważny problem, tym bardziej, że można mówić o znacznej koncentracji psich ekskrementów na stosunkowo niewielkich obszarach w pobliżu budynków mieszkalnych.
2. Nieuprzątnięte psie odchody są doskonałą pożywką dla wielu drobnoustrojów i pasożytów, które mogą przetrwać w piaskownicach lub murawie parków w oczekiwaniu na nowego żywiciela. Jedną ze szczególnie niebezpiecznych chorób przenoszonych tą drogą jest toksokaroza. Najwięcej gleb zakażonych jajami toksokary znajduje się  w rejonach wejść do budynków, alejek osiedlowych, boisk, placów zabaw i piaskownic. Najbardziej narażone na tą chorobę są dzieci w wieku od 1 do 6 lat. To one bawiąc się, mają kontakt z drobnoustrojami i pasożytami pozostawionymi przez nasze pieski i kotki w trawnikach , piaskownicach itp.

        ,,POKAŻ KLASĘ- SPRZĄTAJ PO SWOIM PUPILU ’’

 

Data opublikowania: 11:09, 12 października 2012

Kategorie: Aktualności