Gratka dla melomanów

Sopranistka Eleanor Valkenburg i pianistka Anne Taffel gościły w piątek 17 października w Lubartowie. Wieczorem w teatralni Pałacu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce wykonały koncert znanych kompozytorów amerykańskich.

Ku zaskoczeniu słuchaczy w programie pojawiły się również polskie akcenty, czyli cztery wybrane pieśni ze zbioru „Pieśni kurpiowskie” Szymanowskiego. Utwory tego wielkiego kompozytora są trudne do wykonania choćby ze względu na gwarę, w jakiej zostały napisane słowa. Tak więc przed nie lada wyzwaniem stanęła amerykanka Eleanor Valkenburg – wyzwaniem, z którym poradziła sobie doskonale. Oprócz Szymanowskiego goście mogli posłuchać muzyki amerykańskiej kompozytorów Georg’ea Gershwina, Aarona Coplanda, Earla Wilda oraz Leonarda Bernsteina, twórcy uznawanego za klasyka gatunku musicalu „West Sidy Story”. Ukoronowaniem wieczoru były dźwięki Wielkiego Poloneza Es-dur Fryderyka Chopina. Eleanor Valkenburg – sopranistka, osiągnęła światowe uznanie jako muzyk kameralny, solistka, dyrektor Poetica Musica oraz członek zespołu kameralnego w Nowym Yorku. Eleanor Valkenburg występowała na kilku najbardziej prestiżowych festiwalach oraz brała udział w cyklu koncertów muzyki kameralnej w Bergen Festiwal, na
Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Istambule, na Festiwalu w Sarajewie, L’Ocotbre Festival du Carthage, Martinu Festiwal w Czechach, w Bibliotece Kongresowej w Waszyngtonie, DC, Victoria i Albert Muzeum i na Placu Św. Marcina w Londynie. Jako muzyk kameralny występowała w ponad 35 krajach na czterech kontynentach, m.in. w Tunezji, Bośni, Indiach, Serbii, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Syrii, itd. Koncerty z udziałem Eleanor Valkenburg transmitowane były w radiu i telewizji dla CNN World Report, CNN Turk, jak również dla polskiej i czeskiej telewizji. Otrzymała pochwały za swoją pracę oraz artyzm z New York Times, Newsday oraz Washington Post. Anne TaJ el – pianistka, podobnie jak Valkenburg – absolwentka salzburskiego Mozarteum, została przez amerykańską prasę określona mianem „pięknej, żywej i pełnej emocji”. Koncert został zorganizowany przez Urząd Miasta Lubartów przy współpracy z ambasadą amerykańską w Polsce.

Pan
Krzysztof Kornacki
Dyrektor  Muzeum Zamoyskich
w Kozłówce

Składam Panu serdeczne podziękowanie za okazaną
pomoc w  zorganizowaniu  koncertu amerykańskich   
artystek Eleanor Valkenburg i Anne Taffel.
Dzięki  życzliwości  Pana i pracowników Muzeum
Zamoyskich mogło odbyć się to wyjątkowe wydarzenie
artystyczne, które na długo pozostanie w pamięci jego
uczestników.

  
 Łączę wyrazy szacunku

Burmistrz  Miasta Lubartów

      Jerzy Zwoliński

Data opublikowania: 07:10, 23 października 2008

Kategorie: Aktualności