Ambasador USA w Lubartowie

W czwartek 29 lutego w Lubartowie gościł Victor Ashe, ambasador USA w Polsce. W trakcie swej wizyty spotkał się z burmistrzem Jerzym Zwolińskim.

W trakcie wizyty Victor Ashe podzielił się swoimi doświadczeniami, z okresu, gdy sam sprawował podobną do nich funkcję. Od 1987 roku przez 16 lat był burmistrzem liczącego ok. 200 tys. mieszkańców Knoxville. W tym czasie nawiązał współpracę z  Chełmem, w ramach Programu Miast Siostrzanych. Burmistrz Jerzy Zwoliński wraz Ambasadorem Ashe rozmawiali m.in. na temat obecnej sytuacji Polski w świecie, planach dotyczących inwestycji realizowanych przy udziale środków europejskich, idei samorządności, bezpośrednich wyborach władzy wykonawczej w gminach. Na zakończenie spotkania Burmistrz Jerzy Zwoliński przekazał Ambasadorowi pamiątki związane z naszym miastem m.in. Medal  okolicznościowy jaki miasto wybiło  wspólnie z Lubartowskim Towarzystwem Regionalnym, wydawnictwa „Lubartów i Ziemia Lubartowska” oraz zestaw materiałów promocyjnych z folderem i filmem DVD o Lubartowie.  Od Ambasadora Ashe otrzymał natomiast pamiątkowy album przedstawiający rodzinny stan Ambasadora –  Tennese. Ambasador Ashe odwiedził do tej pory wszystkie 16 województw Polski i ponad 120 miast i miejscowości.

  Victor Ashe został nominowany przez prezydenta George’a W. Busha na stanowisko ambasadora USA w Polsce 8 kwietnia 2004 r. Jego kandydatura została przyjęta przez Senat USA 21 maja 2004 r., a ceremonia zaprzysiężenia odbyła się 23 czerwca 2004 r. w Waszyngtonie.
  Kilkudziesięcioletnia kariera w służbie publicznej obejmuje 31 lat pracy na obieralnych urzędach stanowych i lokalnych Tennesse. Kiedy w grudniu 2003 r. obchodził 16-lecie pracy w ratuszu, był najdłużej piastującym stanowisko burmistrzem w liczącej 216 lat historii Knoxville.
  W listopadzie 1987 roku został wybrany burmistrzem Knoxville. Jako burmistrz Knoxville Victor Ashe nawiązał współpracę z Chełmem w ramach Programu Miast Siostrzanych. Chełm dwukrotnie – w 1997 i 2000 roku – gościł delegację pod jego przewodnictwem. W 1995 r. przewodniczył delegacji burmistrzów amerykańskich do Izraela, a w 2003 r. do Ugandy w ramach programu walki z HIV/AIDS.
  Joan Plumlee-Ashe, małżonka ambasadora Ashe’a, przez trzynaście lat była nauczycielką w szkole podstawowej. Państwo Ashe mają dwójkę dzieci: 17-letniego J. Victora i 14-letnią Marthę.
  Ambasador Ashe jest zapalonym miłośnikiem pieszych wędrówek. Jego hobby to również podróżowanie oraz czytanie książek historycznych i powieści kryminalnych.

 Więcej na : http://polish.poland.usembassy.gov/ambassador2.html

Data opublikowania: 02:02, 29 lutego 2008

Kategorie: Aktualności