Lubartów w oczach przewodników

Stu przewodników turystycznych całej Polski gościło w sobotę 30 czerwca w Lubartowie. Podczas pobytu w naszym mieście zwiedzili m.in. kościół św. Anny i park miejski. Jednym z punktów wizyty był pokaz filmu o Lubartowie jaki Wydział Promocji i Projektów Społecznych Urzędu Miasta zorganizował w kinie „Lewart”. Każdy uczestnik otrzymał pakiet materiałów promocyjnych wraz z nowym folderem, mapą Lubartowa i filmem DVD o naszym mieście w pięciu wersjach językowych.

    Pobyt przewodników w Lubartowie był elementem Ogólnopolskiej Sesji Przewodnickiej związanej z Jubileuszem 55-lecia Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im M. St. Pajdowskiego w Lublinie. W sesji brali udział przedstawiciele kół przewodnickich z 30 miast min. Warszawy, Poznania, Kielc, Przemyśla, Wrocławia, Słupska, Gdańska i in.
    Jednym z punktów programu Sesji była wycieczka krajoznawcza o tematyce ,,Architektura sakralna renesansu lubelskiego, oraz barokowe  i rococowe rezydencje magnackie terenu północnej Lubelszczyzny na trasie: Lublin – Lubartów- Biała Podlaska – Międzyrzec Podlaski – Radzyń Podlaski – Kock  –  Lubartów – Lublin.
    Jak relacjonuje przewodnik Barbara Waśkowska (prywatnie mieszkanka Lubartowa), która odpowiadała za Lubartowską część pobytu: Uczestnicy wycieczki  byli mile zaskoczeni bardzo ciepłym przyjęciem w Lubartowie. Wszystkim bardzo podobał się zaprezentowany film o Lubartowie. Wysoko oceniono jakość materiałów promujących miasto. 
      Samo miasto przewodnicy odebrali bardzo pozytywnie. Małe miasteczko, czyste, schludne, widać że władzom i obywatelom zależy na jego rozwoju i promocji. Nawet osoby przejeżdżające przez miasto zauważą, że następują tu duże zmiany. Dużym walorem miasta są jego zabytki. Przewodnicy zachwycali się kościołem Św Anny tak pięknie odnowionym i zadbanym, pałac Sanguszków też wywarł na zwiedzających duże wrażenie –  tylko szkoda że wnętrze odbiega od oryginalnego, a lubartowski park zadziwił swoja rozległością i kompozycją.
    Mieszkańcy Lubartowa powinni mieć powód do dumy, gdyż na tle innych miast Lubelszczyzny nasze miasto wypada bardzo korzystnie, co przewodnicy mogli skonfrontować bacznie obserwując miasta na trasie wycieczki.

     Lubartów jest miastem pod względem turystycznym korzystnie usytuowanym. Wraz ze swoimi zabytkami stanowi ciekawe uzupełnienie zwiedzania Kozłówki. Jedynym mankamentem – na co zwracali uwagę goście – jest brak wydzielonych miejsc parkowania autokarów dla grup wycieczkowych, co w najbliższym czasie ma ulec zmianie.

Data opublikowania: 15:07, 9 lipca 2007

Kategorie: Aktualności