DNI LUBARTOWA

Kolejny raz w ramach Dni Lubartowa zorganizowano w centrum miasta, w pierwszym dniu wakacji 23 czerwca 2007 r. „Festyn Miejski”, Wprawdzie w tym roku pogoda próbowała popsuć nieco zabawę jednak uczestnicy festynu zupełnie się tym nie zrazili w zabawie uczestniczyło, kilka tysięcy osób.

  W samo południe do sportowej rywalizacji stanęli mistrzowie królewskiej gry w Turnieju Szachów Błyskawicznych. Następnie wzorem lat ubiegłym scenę opanowały dzieci i młodzież – wychowankowie przedszkoli i szkół różnych szczebli, jak również młodzież działająca w lubartowskich domach kultury. Było teatralnie, tanecznie, wokalnie. Tegorocznemu festynowi  towarzyszyły pokazy mody ślubnej, fryzur, makijażu i liczne konkursy. Na scenie prezentowały się również rockowe zespoły działające w LOK: „Whatever”; „27 minutes” oraz „FREEDOM”.
 O godzinie 18.00 odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Burmistrza Miasta Lubartów. Burmistrz Jerzy Zwoliński, Przewodniczący Rady Miasta Jacek Zalewski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ewa Grabek wręczyli  stypendia: Ilonie Działa; Annie Cybulskiej; Anni Furtak; Idze Annie Walczak; Danielowi Działa; Miłoszowi Moskalukowi; Andrzejowi Puchaczowi oraz Jakubowi Kazubkowi.
 W kolejnym punkcie festynu odbyło się losowanie nagród dla Czytelników „Lubartowiaka”. Nagrodę główną, którą w tym roku był markowy rower „Merida” – wylosowała Jadwiga Żyśko. Po losowaniu nagród dla Czytelników wystąpiła pierwsza z gwiazd wieczoru – jedna  z najlepszych formacji reagge Lubelszczyzny − „Komische Pilze” z Włodawy.
 Po tym koncercie wręczone zostały nagrody Burmistrza Miasta Lubartów. W tym roku nagrodę w dziedzinie działalności kulturalnej otrzymały Alicja Rokicka i Marta Migal; w dziedzinie działalności sportowej − Janusz Pożak; w dziedzinie pracy na rzecz dzieci i młodzieży − Stowarzyszenie Wspólnota Małej Drogi „EMAUS”; w dziedzinie społecznej na rzecz naszego miasta − Honorowi Dawcy Krwi: Dorota Góźdź, Wiesław Błaszczak oraz Kazimierz Mazurek. Główną gwiazdą wieczoru tegorocznych Dni Lubartowa był zespół „Kobranocka”. Po ich występie z płonącym pokazem fire show, dostarczając niezapomnianych wrażeń,  wystąpił Teatr Tancerzy Ognia „Antares”,. Zwięczeniem festynu był widowiskowy pokaz sztucznych ogni, który również bardzo podobał się widzom.
 Kolejnym wydarzeniem w ramach „Dni Lubartowa”, było zorganizowane  w dniu następnym przez Autonomiczną Grupę Sekcji Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart”, czternaste już z kolei „Święto Roweru”. Również ta impreza, tym razem rekreacyjno- sportowa, wsparta została w znacznym stopniu środkami budżetowymi Miasta Lubartów. 
Na starcie stanęło blisko 3 tysiące uczestników.
 W tym roku organizatorzy imprezy przygotowali dla uczestników dwie trasy – „klasyczną” 17 − kilometrową Lubartów− Nowodwór− Kozłówka− Skrobów− Lubartów) i dłuższą 34 − kilometrową Lubartów− Nowodwór− Kozłówka− Dąbrówka− Biadaczka− Samoklęski− Kamionka −Skrobów−Lubartów). Każdy kto przejechał dowolna  trasę otrzymał dyplom, koszulkę i mógł zjeść smaczną grochówkę.
 Jak co roku organizatorzy zadbali, aby w „miasteczku rowerowym”, usytuowanym na placu przy lubartowskim Gaspolu, ciągle coś się działo. Były koncerty zespołów Freedom i Szafa, recital Anny Furtak, koncert orkiestry straży pożarnej, występy wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury i Szkoły Podstawowej nr 3.
 Organizowano konkursy z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego i rowerowy tor przeszkód. Lubartowskie Święto Roweru jest największą tego typu imprezą dla cyklistów w Polsce zdaniem organizatorów bardzo możliwe, że największa w Europie. 2811 uczestników i uczestnicy przejechali łącznie 78608 kilometrów. O 18.30 uczestnicy Święta Roweru wyjechali na „rundę honorową” przez Lubartów. Widok ponad dwóch tysięcy osób jadących przez nasze miasto robił naprawdę wielkie wrażenie! Tuż po 19.00 odbyło się losowanie 8 rowerów i innych upominków oraz wręczenie nagród. Na XV Święcie Roweru w następnym roku do wylosowania będzie 15 rowerów! O imprezie tej informowały szeroko media regionalne.
 Zarówno „Festyn Miejski”, jak i „XIV Święto Roweru” były w znacznym stopniu dotowane ze środków budżetowych Lubartowa.

Poniżej zdjęcia z Festynu Miejskiego i Święta Roweru

Data opublikowania: 11:07, 2 lipca 2007

Kategorie: Aktualności