Wakcje w Hajdúdorog

W dniach od 3 do 14 lipca – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, 3, 4 oraz Gimnazjum nr 1 i 2 gościli w ramach wymiany młodzieży w Hajdúdorog na Węgrzech.

 Oto jak relacjonują swój pobyt sami uczestnicy. Zamieszkaliśmy w Kolegium Greckokatolickim. Nasi węgierscy opiekunowie przygotowali bardzo bogaty i ciekawy program.
 Już drugiego dnia pobytu spotkaliśmy się z burmistrzem tego uroczego miasta panem Mihalyem Kujbusem w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Następnie zwiedziliśmy kościół grekokatolicki oraz muzeum, poznaliśmy historię miasta i zwyczaje mieszkańców. W trakcie całego pobytu zwiedziliśmy m. in.: w Debreczynie – Wielki Kościół Kalwiński, Muzeum Deriego, gdzie obejrzeliśmy słynną trylogię węgierskiego malarza Mihalya Munkaczyego, byliśmy w Aguaticum pięknym kompleksie basenów – wypróbowaliśmy wszystkie zjeżdżalnie, baseny ze sztucznym prądem i falami, a nawet jacuzzi; w Nyireghazie – skansen, zajrzeliśmy do kilku zabytkowych domków, warsztatów, kościoła, stajni pochodzących z wiosek całego regionu nad górną Cisą oraz pojechaliśmy do ogrodu zoologicznego; w Egerze – byliśmy w gmachu dawnego liceum – dziś Uniwersytet im. Karola Eszterhazyego, niewątpliwa atrakcja liceum to zabytkowe obserwatorium astronomiczne, na dziewiątym piętrze umieszczona została kamera obscura – ruchomy mechanizm optyczny rzucający na ekran różne fragmenty miasta odbijane przez lustro na wieży, zwiedzaliśmy również Bazylikę oraz egerski zamek, skąd rozpościerał się przepiękny widok na miasto.
 Jeden dzień spędziliśmy na Puszcie Hortobagy, jednej z największych trawiastych stepów Europy. W Muzeum Pasterskim obejrzeliśmy kolekcję zdjęć dokumentalnych, przedmiotów codziennego użytku, strojów i akcesoriów pasterskich. Nasi węgierscy opiekunowie zabrali nas powozem na miłą przejażdżkę, w trakcie której podziwialiśmy pokaz csikosza, pasterza koni.
Zwiedziliśmy również Zamek Rakoczych w Sarospatak oraz wypróbowaliśmy wyciąg narciarski – to była naprawdę wielka atrakcja dla nas wszystkich. W Mariapocs, niewielkiej miejscowości, która jest słynna w świecie chrześcijańskim jako najważniejsze na Węgrzech Sanktuarium Maryjne, zobaczyliśmy ikonę Matki Boskiej. W 1991 roku tę bazylikę grekokatolicką odwiedził papież Jan Paweł II.
Popołudnia spędzaliśmy na basenie w Hajdúdorog, gdzie czekały na nas niespodzianki gospodarzy: robiliśmy obrazy różnymi technikami i skosztowaliśmy węgierskie langosze przygotowane przez mamę Ewy, naszej opiekunki, bawiliśmy się przy ognisku.
Nasz pobyt zakończyliśmy uroczystą kolacją oraz dyskoteką. I tak wróciliśmy do Lubartowa opaleni, pełni wrażeń oraz nowych znajomości

Data opublikowania: 13:08, 25 sierpnia 2006

Kategorie: Aktualności